Bilgi Kartları Nasıl Yapılır?

Öğrenciler olarak, eğitimimizi geliştirmek için her zaman yeni yollar ararız. İster Cornell notları almak, ister dijital araçlar, isterse bilgi kartları kullanmak olsun, konu çalışmamızı ve öğrenmemizi desteklemek olduğunda seçenekler var. Bilgi kartları basit ve geleneksel olsa da öğrenme için en etkili araçlardan biridir.

Burada bilgi kartlarının neden bu kadar yararlı olduğunu vurgulayacağız ve size nasıl bilgi kartları yapılacağını göstereceğiz. Bunları elle, uygulamalar ve diğer online araçlar aracılığıyla yapmanın yollarını bulacaksınız. Ayrıca bir öğretmenle çalışmak da dahil olmak üzere öğreniminizi desteklemenin başka yollarını keşfedeceksiniz.

Bilgi Kartları Neden Yararlıdır?

Bilgi kartları, aktif hatırlamayı kullanmanızı gerektirir. Sadece notlarınızı gözden geçirmek veya konuyla ilgili bir YouTube videosu izlemek yerine, doğru cevabı tahmin etmeniz veya hatırlamanız gerekir. Aktif hatırlama hafızanızı test eder ve size cevabı vermesi için notlara veya başka birine güvenmek yerine cevabı hatırlama şansı verir. Beyniniz ve hafızanız aktif olarak çalıştığında, bilgiyi pasif bir şekilde karşılaştığınızdan daha uzun süre öğrenir ve saklarsınız.

Bilgi kartları aynı zamanda kendi düşünce ve süreçlerinizin farkındalığını da içerir. Bu durum cevabı tahmin ettiğinizde ve haklı olup olmadığınızı görmek için kartı çevirdiğinizde olur. Cevaba baktığınızda, becerilerinizi kendi kendinize değerlendiriyorsunuz ve cevabı yanlış aldıysanız kendi kendinizi düzeltiyorsunuz. Bu süreç, öğrenme yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olur ve aynı zamanda eldeki konuya hakim olmanıza da yardımcı olabilir.

Ek olarak bilgi kartları, öğrenme materyallerini tekrar ettiğiniz bir öğrenme tekniği olan aralıklı tekrarı içerir. Aynı konularla sürekli etkileşim, beyninizin bilgiyi hatırlamasını kolaylaştırır. Aralıklı tekrarlama, bilgi kartları bilgi grupları ve zorluk seviyeleri halinde düzenlendiğinde en iyi sonucu verir. Bu uygulamada, yeni veya daha zor konular basit konulardan daha sık gözden geçirilir ve aralıklı öğrenmeyi güçlendirmeye yardımcı olur.

Bilgi Kartları Nasıl Yapılır?

Bilgi kartları söz konusu olduğunda, elle kağıt bilgi kartları yapabilir veya sanal olanları yapmak için dijital araçları kullanabilirsiniz. Kartları elle yapmak, onları online yapmaktan daha uzun sürer, fakat bazı öğrenciler fiziksel kartları tercih eder. Her iki yöntem de eşit derecede etkilidir, bu nedenle hangi ortamı daha iyi tercih ettiğinize karar vermeniz yeterlidir. Bilgi kartlarının nasıl yapıldığını arıyorsanız, aşağıdaki kullanışlı ipuçlarına ve uygulamalara göz atın.

Elle

Kendi bilgi kartlarınızı elle yapmak için dizin kartlarıyla başlayın. Dizin kartlarınız yoksa, normal bir kağıdı eşit parçalara bölebilirsiniz. Ardından bilgileri elle yazmayı veya Microsoft Word veya Google Dokümanlar’a yazıp yazdırmayı seçebilirsiniz. Elle bilgi kartları yazmak da hatırlamayı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bilgileri yazarak, bir forma yazmaktan daha verimli bir şekilde öğreniyor ve işliyorsunuz.

Kağıt bilgi kartlarının bir başka yararı da onları sınıfa yanınızda götürebilmenizdir. Birçok okul ve öğretmenin telefon kullanımıyla ilgili yasakları veya kısıtlamaları olduğundan, ders sırasında bir mobil uygulamada depolanan bilgi kartlarına erişemeyebilirsiniz.

Bilgi Kartı Uygulamaları

Bilgi kartları uygulamaları, kart oluşturmayı hızlı ve kolay hale getirir. Sürekli bilgisayarlarında veya çalışma kitaplarında olmaya alışmış öğrenciler için online bilgi kartları daha rahat hissedebilir.

Popüler Konu:  Online Özel Ders ve Skolastik Başarı

Bilgi kartları oluşturucu olarak kullanabileceğiniz birçok web sitesi ve uygulama var. En popüler olanlardan bazıları Canva, Quizlet ve Cram’dır.

Quizlet ve Cram.com, web sitesinde veya uygulamalarını kullanarak bilgi kartları oluşturmanıza olanak tanır. Diğer öğrenciler tarafından yapılan bilgi kartı setlerini kullanarak ders çalışırken zamandan tasarruf edebilirsiniz. Canva, görsel öğrenenler için harikadır, çünkü çalışmanızı geliştirmeye yardımcı olmak için periyodik tablo gibi kolayca grafikler, tasarımlar, diyagramlar ve görseller ekleyebilirsiniz. Grup çalışması oturumlarını tercih ederseniz, diğer öğrencilerle birlikte bir bilgi kartı seti üzerinde de çalışabilirsiniz.

Bilgi Kartlarıyla Çalışmak İçin İpuçları

Bilgi kartları, öğrenme sürecini tamamlamanın ve çalışma zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmanın harika bir yoludur. Tarih, kelime bilgisi ve yabancı diller dahil olmak üzere gerçekleri, tarihleri ​​ve kelimeleri öğrenmek için özellikle yararlıdırlar. Ne çalışıyorsanız çalışın, burada bilgi kartlarını ve çalışma bilgi kartlarını daha etkili hale getirmek için bazı ipuçları verilmiştir.

Basit tutun

Bilgi kartları, kart başına yalnızca bir konu veya yanıt içermelidir. Bu durum çalışmayı ve gözden geçirmeyi kolaylaştırır ve ayrıca çalışma oturumlarının bunaltıcı hale gelmesini önler. Birden fazla yanıtı olan sorular için madde işaretli yanıtları kullanmaktan kaçının. Bunun yerine ezberlemeye yardımcı olması için her cevap için ayrı bilgi kartları hazırlayın.

Daha karmaşık konuları ezberlemek için yardıma ihtiyacınız varsa, bunları daha basit alt bölümlere ayırmak iyi bir fikirdir. Fikirleri birbirine bağlayan veya daha küçük parçaların nasıl ilişkili olduğunu anlamanıza ve daha büyük bir konsept oluşturmanıza yardımcı olacak şekilde ortaya koyan daha büyük bir bilgi kartı oluşturabilirsiniz.

Cevabı Yüksek Sesle Söyleyin

Tekrarlama, yeni içerik öğrenmek için önemli bir araçtır. Öğrenme sürecine ne kadar çok duyuyu dahil ederseniz, bilgiyi akılda tutma olasılığınız o kadar artar. Cevabı bir kağıda yazar ve çalışırken yüksek sesle söylerseniz, hatırlamanız daha olasıdır. Bunun nedeni, aktif çalışma yöntemlerini geliştirmenizdir.

Görselleri Kullan

Cevabı yüksek sesle söylemek gibi, konuları görsellerle ilişkilendirmek de başka bir anlam katarak bilgiyi hatırlamayı kolaylaştırıyor. Karmaşık konuları hatırlamanıza yardımcı olacak saçma sapan resimler çizebilir veya kelime kelimelerini tasvir etmek için kartın yan tarafındaki resimleri kullanabilirsiniz. Ayrıca önemli bilgileri belirlemek için vurgulayıcıları kullanabilir ve odak noktanızı doğru cevaba çekebilirsiniz.

Karıştır

Bilgi kartlarınızı mümkün olduğunca sık farklı bir sırayla incelediğinizden emin olun. Bu durum gerçek bilgiler yerine doğru cevapların sırasını ezberlemenizi engeller. Bilgi kartlarınızı bir yönde gözden geçirmeyi ve bir dahaki sefere sırayı tersine çevirmeyi deneyin. Kartları karıştırın ve her çalışma oturumunda birkaç kez bilgi kartı destesinden geçin. Ayrıca cevapları okuyabilir ve ilgili soruyu hatırlamaya çalışabilirsiniz. Bu durum hafıza hatırlamayı destekleyen nörolojik yollar oluşturmaya yardımcı olur.

Sıkça Çalışın

Söylediği gibi, uygulama mükemmelleştirir. Çok sık kullanmazsanız, bir dizi bilgi kartı veya not kartı size pek iyi gelmeyecektir. İster lisede veya kolejde ileri düzey sınavlar için çalışıyor olun, ister çocuğunuz ilkokul veya ortaokulda ve hala öğrenme sürecini kavramaya devam ediyor olsun, başarı için düzenli olarak çalışmak çok önemlidir. Haftada en az birkaç kez bir bilgi kartı çalışma oturumu planlayın ve en iyi sonuçlar için sınavdan önce kavramları tazeleyin.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu