Ardışık Sayılar Nedir? Formülleri

Birbirini düzenli bir sayma sırası veya düzeninde takip eden sayılara ardışık sayılar denir. Sayılar arasındaki farkın sabit olduğu ve aralarında hiçbir sayının atlanmadığı bir dizide yazılırlar. Bu makalede ardışık sayılar hakkında daha fazla bilgi edelim.

Ardışık Sayılar nedir?

Ardışık sayıları anlamak için önce kavramını anlamamız gerekir. Örneğin, 1, 2, 3, 4 ve 5 numaralı doğal sayıların listesini ele alalım. 2’nin öncülü 1 ve 2’nin ardışığı 3’tür. Ardışık sayılar, en küçük sayıdan itibaren birbirini takip eden sayılardır. Genellikle her iki sayı arasında 1 fark vardır. Herhangi bir sayı çifti arasındaki farkın sabit olduğuna dikkat edin.

Ardışık Çift Sayılar

Çift sayıların 0, 2, 4, 6 ve 8 ile biten sayılar olduğunu biliyoruz. Şimdi 2’den 12’ye kadar olan çift sayılar kümesini ele alalım ve artan sırada yazalım. Sayılar küçükten büyüğe yazıldığında 2, 4, 6, 8, 10, 12 şeklinde sıralanır. Herhangi bir öncül-halef çifti arasındaki farkın 2 olduğunu görebiliriz. Dolayısıyla bu sayılar ardışık çift sayıların listesini oluşturur.

Ardışık Tek Sayılar

Tek sayıların 2’ye tam bölünemeyen sayılar olduğunu biliyoruz. Bunları artan düzende sıraladığımızda aralarındaki farkın her zaman 2 olduğunu görebiliriz. 11’e ardışık tek sayılar denir. Çünkü herhangi bir önceki-ardıl çifti arasındaki fark 2, örneğin 5-3=2 ve 7-5=2’dir.

Ardışık Sayıların Özellikleri

Ardışık sayılar, en küçük sayıdan en büyük sayıya doğru birbirini takip eden sayılardır. Aşağıdaki noktalar ardışık sayıların özelliklerini göstermektedir.

 • Ardışık sayılarda, herhangi bir önceki-halef çifti arasındaki fark sabittir. 1. sayıyı n olarak gösterirsek, dizideki ardışık sayılar n, n+1, n+2, n+3, n+4 vb. olacaktır.
 • Ardışık iki tek sayı için fark 2’dir. Örneğin, 3 ve 5 ardışık iki tek sayıdır, farkları=5 – 3=2.
 • Ardışık iki çift sayı için fark 2’dir. Örneğin, 6 ve 8 ardışık iki çift sayıdır, farkları=8 – 6=2.
 • ‘n’ tek bir sayıysa, ardışık ‘n’ sayıların toplamı ‘n’ ile bölünebilir. Örneğin, bu ardışık 3 sayının toplamı 5+6+7=18’dir ve 18, 3’e tam bölünür.

Ardışık Sayılar Formülü

Bir n sayısı için, sonraki iki ardışık sayı (n+1) ve (n+2)’dir. Aşağıda verilenler daha fazla ardışık sayı formülüdür.

Popüler Konu:  Gerçek Sayılar Nelerdir? Örnekleriyle
 • Ardışık ‘n’ sayıları toplama formülü=[a+(a+1)+(a+2)+…. {a+(n-1)}]. Yani, ‘n’ ardışık sayıların toplamı veya AP’nin ‘n’ terimlerinin toplamı (Aritmetik İlerleme)=(n/2)×(ilk sayı+son sayı).
 • Ardışık Çift Sayılar Formül=2n, 2n+2, 2n+4, 2n+6,…
 • Tek Ardışık Sayılar Formül=2n+1, 2n+3, 2n+5, 2n+7,…

Önemli noktalar

Ardışık sayılarla çalışırken hatırlanması gereken bazı önemli noktaların bir listesi.

 • Bir dizideki eksik sayıları bulmak için sayıları artan sırada yazın ve bir önceki çift arasındaki farkı bulun.
 • Tek bir ardışık sayı için, genel formül=2n+1 (burada ‘n’=herhangi bir tam sayı)
 • Çift ardışık sayı için, genel formül=2n (burada ‘n’=herhangi bir tam sayı)

Ardışık Sayılar Hakkında SSS

Matematikte Ardışık Sayılar Nedir?

Ardışık sayılar, en küçük sayıdan en büyük sayıya doğru birbirini takip eden sayılardır. Ardışık sayılar arasındaki fark her zaman sabittir ve bir örüntü izler. Örneğin 1, 2, 3 ardışık ilk üç doğal sayıdır.

Ardışık Pozitif Sayılar nedir?

Ardışık pozitif sayılar, farkı 1 olan pozitif sayılar kümesidir. Örneğin, 1, 2, 3, 4, 5, 6 … ardışık pozitif sayılar kümesidir.

Ardışık Sayılar Ondalık Olabilir mi?

Hayır, ardışık sayılar ondalık sayı olamaz çünkü her iki ondalık sayı arasında birkaç sayı vardır. Örneğin, bu sayıların listesinde: 3.1, 3.2 ve 3.3…, aralarında 3.11, 3.111, 3.1111… gibi birçok ondalık sayı bulunur.

2 Sayı Ne Zaman Ardışık Sayılar Olarak Kabul Edilir?

Sırayla birbirini takip eden iki sayıya ardışık iki sayı denir. Örneğin:

 • 1 ve 2 ardışık iki doğal sayıdır.
 • 3 ve 6, 3’ün ardışık iki katıdır.
 • 10, 20, 10’un ardışık iki katıdır.

Tek Ardışık Sayılar nedir?

Tek sayıların 2’ye tam bölünemeyen sayılar olduğunu biliyoruz. Tek sayıları artan düzende sıraladığımızda aralarındaki farkın her zaman 2 olduğunu görebiliriz. Bu yüzden tek sayılar 3, 5, 7 olarak düzenlendiğinde., 9 ve 11, ardışık tek sayılar olarak adlandırılırlar çünkü bu sayıların herhangi bir önceki-ardıl çifti arasında sabit 2 farkı vardır.

Ardışık Olmayan Sayılar nedir?

Ardışık olmayan sayılar, hiçbir kalıp veya sabit bir farkın olmadığı bir liste oluşturan sayılardır. Örneğin 2, 5, 17, 21 vb. ardışık olmayan sayılardır.

Ardışık Sayılar Kesir Olabilir mi?

Hayır, tıpkı ondalık sayılar gibi, kesirler de ardışık sayı olarak kabul edilemez çünkü iki kesir arasında birkaç kesir bulunur.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu