Yavaş öğrenme ile öğrenme güçlüğü arasındaki fark nedir?

Yavaş öğrenen bir çocuk ortalamanın altında zekaya sahip olacak ve düşünme becerileri yaşına göre normalin altında kabul edilecektir. Bu çocuk diğer çocuklarla aynı temel gelişim aşamalarından geçecek. Ancak bunu çok daha yavaş bir hızda yapacak. Bu gelişme önemli ölçüde daha yavaş olsa da nispeten eşittir.

Hatta belirli bir öğrenme güçlüğü olan bir çocuk, ortalama veya ortalamanın üzerinde bir zekaya sahip olacak ve öğrenmeyi çok zorlaştırabilecek belirli zorluklara sahip olacaktır. Konuşma, yazma, dinleme, akıl yürütme veya matematiksel yeteneklerin gelişimi ve kullanımı ile ilgili olan temel merkezi sinir sistemi işlevlerinde eksik olan bir şeyler olabilir. Dikkat etme, hafızayı kullanma, dil, işitsel ve görsel algı, motor koordinasyon ve planlama, uzaysal oryantasyon, dürtü kontrolü ve sıralama yetenekleri zorlanabilir. Çocuğun potansiyeli ile gerçek başarısı arasında bir tutarsızlık varsa, bu normalde belirli bir öğrenme güçlüğü olarak tanımlanır. Yavaş öğrenenler her zaman kronolojik akranlarının gerisinde kalacaklardır. Bu durum gelişmelerinin beklenemeyeceği anlamına gelmez, sadece ilerlemenin daha yavaş olacağı anlamına gelir.

Belirli bir öğrenme güçlüğü olan çocukların zamanla yaşlarına uygun akademik seviyelere ulaşmaları beklenebilir. Öğrenme güçlüğünü veya zorluklarını gösterebilecek bazı belirtiler şunlardır:

Okuma

Çocuğunuz benzer kelimeleri ve harfleri karıştırabilir, yerini kaybedebilir, kelimeleri tekrar edebilir, akıcı bir şekilde okuyamaz, takip etmek için parmaklarını kullanmakta ısrar edebilir, okumaktan kaçınabilir veya okumaktan hoşlanmayabilir.

Yazma

Bir çocuk kelimelerde harflerin yanlış sırasını kullanabilir, doğru sesleri ilgili harfle ilişkilendirmede sorun yaşayabilir ve harfleri ters çevirebilir, örneğin ‘b’yi ‘d’ olarak yazmak gibi.

Matematik

Bir çocuk sayıları sembollerle ilişkilendirmede zorluk çekebilir, sayı gerçeklerini hatırlamayabilir, sütunları ve boşlukları karıştırabilir, hikaye problemlerinde zorluk çekebilir ve matematik kavramlarını anlamada zorluk çekebilir.

Popüler Konu:  Özel gereksinimli çocuğum için nasıl bir okul seçerim?

Fiziksel

  • Fiziksel semptomlar aşağıdakileri içerebilir:
  • Algısal motor zorluklar
  • Görsel algı güçlükleri
  • Zayıf görsel kod çözme
  • Denge ve el-göz sorunları gibi şeylerle genel koordinasyon
  • Zayıf işitsel hafıza ve yönergeleri takip etmede zorluklar
  • Dikkat eksikliği ve yeterli göz hareketi kontrolünün olmaması.

Psikolojik

Bunlar birçok çeşit olabilir. Ancak duygusal olarak dengesiz olma, sıradan yöntemlerle öğrenmede zorluk yaşama, düşük sosyal kabul, düşük benlik saygısı ve genel olarak düzensiz olma gibi şeyleri içerebilir.

Sosyal, duygusal ve davranışsal

Bunlar, hiperaktivite, sessiz olma, gergin ve kıpır kıpır olma, dürtüsel olma, zayıf konsantrasyon süresine sahip olma, düşük hayal kırıklığı süresi, düşük hayal kırıklığı toleransı ve duygu gibi şeyleri içerebilir.

Çocuğunuzun öğrenme güçlüğü olduğundan şüpheleniyorsanız ne yapmalısınız?

Öğretmenlerin, okulların ve velilerin kendilerine uygun bir eğitim oluşturmalarını sağlayacak, çocuğunuzun doğru ve yararlı bir değerlendirmesini düzenlemek çok önemlidir. Bir öğrenme güçlüğü, özellikle erken teşhis edilir ve uygun şekilde ele alınırsa, bir sorun değildir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu