Özel gereksinimli çocuğum için nasıl bir okul seçerim?

Özel ihtiyaçları olan çocuğunuz için doğru okulu bulmak zor olabilir; normal okullar ve özel ihtiyaç okulları arasında karar vermeniz gerekecek.

Dengeyi sağlamak

Mümkünse, kaynaştırma, katılım ve sosyalleşme için en uygun fırsatları sağladığı için bir çocuğun normal bir okula gitmesi faydalı olabilir. Bunun başarılı olması için yerinde yeterli desteğin olması gerekecektir. Tüm normal okullarda, işi öğrenme güçlüğü çeken ve hafif genel öğrenme güçlüğü ve disleksi gibi yaygın engelleri olan öğrencilerin ihtiyaçlarına bakmak olan bir öğretmen bulunur. Buna ek olarak, okullar daha ciddi öğrenme güçlüğü olan çocuklar için ekstra öğretim kaynakları talep edebilir. Ayrıca çocuğunuzun ihtiyaçları, ekstra destekle bile normal bir okulda öğrenmekte zorlanacak düzeydeyse, ülke çapında özel ihtiyaçları olan çocuklara hitap etmek için özel olarak tasarlanmış 140 okul vardır ve bu seçenek, daha olumlu bir okul ortamı oluşturmaya yardımcı olabilir. Çocuğunuz için öğrenme deneyimi.

Bu 140 okul arasında özellikle hafif veya orta düzeyde öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere yönelik okullar, görme engelli çocuklara yönelik okullar ve işitme engelli öğrencilere yönelik okullar bulunmaktadır.

Ayrıca fiziksel engelli öğrenciler için belirli sayıda okul ve duygusal olarak rahatsız olan çocuklar için az sayıda özel okul bulunmaktadır.

Okul nasıl bulunur?

Çocuğunuz için doğru okulu bulmanıza yardımcı olacak bir dizi kaynak vardır. Ancak size sunulan farklı seçenekleri araştırmak için yeterli zamanınız olduğundan emin olmak için bu sürece kaydolmadan en az 18 ay önce başlamak iyi bir fikirdir. Yapabileceğiniz adımlar şunları içerir:

Okulda bulunan tesisler ve programlar hakkında bilgi almak için aday okullarla iletişime geçin.

Engellilik ve savunuculuk dernekleri de çocuğunuzun ihtiyaçlarına uygun okullar önerebilecektir.

Popüler Konu:  Yavaş öğrenme ile öğrenme güçlüğü arasındaki fark nedir?

Çocuğunuz şu anda anaokuluna gidiyorsa, öğretmenleri de çocuğunuzun en uygun ortamın türü konusunda size tavsiyelerde bulunmak için iyi bir konumda olacaktır.

Okula giden çocukları olan diğer velilerle konuşun

Her okulu daha iyi anlayabilmeniz için mümkün olduğunca çok sayıda okul açık gününe katılmak da önemlidir.

Okula sorulacak sorular

  • Çocuğunuz için hangi okulların uygun olduğu konusunda bir fikriniz olduğunda, okulun olanakları, destek programları, güçlü yönleri ve uygunluğu hakkında daha ayrıntılı görüşmek için müdürle randevu almalısınız.
  • Sorulacak sorular şunları içerir:
  • Okul ne kadar büyük ve sınıflar ne kadar büyük
  • Personelin engelli çocuklarla çalışma konusunda ne gibi deneyimleri var?
  • Okulda erişim sorunu var mı?
  • Mevcut destek programları nelerdir

Düşünülmesi gereken şeyler:

Göz önünde bulundurmanız gereken pek çok başka konu var, örneğin çocuğunuz etraftaki bir ilkokula gitmeyecekse, ulaşım bir sorun olacak mı? Çocuğunuz endişeli bir çocuk mu, oyun alanı gibi yapılandırılmamış ve kalabalık ortamlarda kolayca ajite olur mu? Düşündüğünüz okul buna bir alternatif sunabilir mi, mesela öğle yemeğini kütüphanede geçirebilir mi? Ayrıca çocuğunuzun bir özel eğitim okuluna gitmesini istiyorsanız; çocuğunuzun, bölgenizdeki engelli koordinatörü tarafından uygun görülmesi için değerlendirilmesi gerekecektir. Bu biraz zaman alabilir. Bir okul deneyiminin kapsayıcı ve olumlu olması için velilerin okul ve öğretmenlerle işbirlikçi ve olumlu bir ilişkiye sahip olmalarını sağlamaları gerekecektir ve bu, potansiyel okullara bakarken önemli olacaktır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu