Üstün zekalı çocuk tam olarak nedir?

Akademik olarak üstün yetenekli bir çocuğun bilgi için doyumsuz bir iştahı vardır. Üstün zekalı çocuk, sanat, müzik, dil veya matematik gibi en az bir alanda olağanüstü başarı gösteren veya gösterme potansiyeline sahip bir çocuk olarak tanımlanır. Üstün yetenekli olarak kabul edilen bir çocuk, yaşıtlarına göre daha kolay öğrenecek ve daha hızlı ilerleyecektir.

Ancak çoğu zaman üstün yetenekli bir çocuk sosyal zorluklarla karşı karşıya kalır ve okulda sorunlar yaşayabilir. Üstün yetenekli bir çocuğun ebeveyni, çocuğun gelişimini hem akademik hem de sosyal olarak takip etmelidir.

Pek çok çocuk okula başlayana kadar üstün zekalı olduğunun belirtilerini göstermezken, diğer çocuklar okul çağına gelmeden önce okuyabilir veya matematik yapabilir. Okuldaki tüm çocukların yaklaşık yüzde 5’inin belirli bir alanda üstün yetenekli olduğu tahmin edilmektedir.

Yıllar önce, ‘üstün yetenekli’ olarak etiketlenen çocuklar yalnızca 130 veya daha fazla IQ puanı ile değerlendiriliyordu. Günümüzde bir çocuk potansiyel olarak üstün zekalıysa, bir çocuk psikoloğu çeşitli testler uygulayacak ve bir değerlendirme yapacaktır. Anne-Babadan ve öğretmenlerden gelen testlerin ve gözlemlerin sonuçları, çocuğun gerçekten üstün yetenekli olup olmadığını belirleyecektir.

Popüler Konu:  Çocuğumla alay edilirse ne yapmalıyım?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu