Çocuğumla alay edilirse ne yapmalıyım?

Üstün yetenekli çocuklar sadece yaşıtları tarafından ayırt edilmezler, genellikle çok erken yaşlardan farklı olduklarını bilirler. Muhtemelen akranlarından çok farklı ilgi alanlarına sahipler ve muhtemelen sınıflarındaki diğer çocuklardan daha hassaslar. Bu durum üstün yetenekli bir çocuğun ortak işaretidir. Bütün bunlar, akranları tarafından alay edilmeye veya alay edilmeye eğilimli oldukları ve üstün zekalı veya ortalamanın üzerinde bir çocuğa daha fazla zarar verebileceği anlamına gelir.

Bir ebeveyn olarak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri çocuğunuza sempati duymaktır. Alay etmenin incittiğini anlayın ve iyi hissetmediğini bildiğinizi ona bildirin. Çocuğunuzla konuşun ve sınıf arkadaşlarından hangisinin çocuğunuzla alay ettiğini ve bunun ne zaman gerçekleştiğini öğrenin.

Çocuğunuza alay konusu olmasının diğer çocukların ondan hoşlanmadığı anlamına gelmediğini bilmesini sağlayın. Çocuğunuza kıskanç olabileceğini, hatta çocuğunuzdan biraz korkabileceğini bildirin. Bunun olmasının kendi hatası olmadığını çocuğunuzun da anladığından emin olun. Çocuğunuza, bazen alay etmenin sadece bir oyun aracı olduğunu ve çocuğunuzla alay eden çocukların, çocuğunuzun hoşlanmadığı bir şekilde de olsa, ona uzanıyor olabileceğini söyleyin.

Son fakat en az değil, durumu izleyin. Devam ederse, çocuğunuzun okulu veya öğretmeni ile konuşun ve neler yapılabileceğini öğrenin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu