Çocuğum üstün zekalı mı? Nasıl anlarım?

Ailelerin çoğu, çocuklarının özel veya ortalamanın üzerinde olduğuna inanır ve her çocuk kesinlikle özel olsa da istisnai olarak üstün yetenekli birkaç çocuk vardır.

Genellikle üstün zekalı çocuklar yalnızca ‘büyük okula’ girdiklerinde belirlenir. Ancak okul öncesi düzeyde bile arayabileceğiniz işaretler vardır.

Genellikle üstün zekalı çocuklar belirli bir şey için belirli bir yetenek gösterirler. Örneğin sayılarla çalışabilmek veya özellikle çizimde iyi olmak gibi.

Üstün zekalı çocuklar da genellikle ileri düzeyde dil becerilerine sahiptirler ve yaşıtlarından çok önce cümleler kurabilirler. Aslında, birçok üstün yetenekli çocuk, gelişimsel dönüm noktalarının tamamına veya çoğuna akranlarından önce ulaşır.

Genellikle çok aktifler ve hiperaktif olmasalar da çevrelerindeki dünyayla çok ilgileniyorlar. Ayrıca neredeyse acımasızca soru sorma eğilimindedirler.

Üstün yetenekli çocuklar genellikle iyi anılara sahiptir ve gerçekleri ve bilgileri iyi hatırlayabilirler ve muhtemelen canlı bir hayal gücü sergileyeceklerdir.

Yine de yetenekli olmak her zaman bir nimet değildir. Bazen üstün yetenekli çocuklar farklı olduklarının farkına varırlar ve bu da izolasyona yol açabilir. Ayrıca hüsrana uğrayabilirler.

Çocuğunuzun üstün zekalı olup olmadığını kontrol etmenin en iyi yollarından biri, onu çocuklar konusunda uzmanlaşmış bir psikolog tarafından test ettirmektir. Çocuğunuzun disleksi gibi bir engeli olsa bile bunu yapabilirsiniz. Çünkü öğrenme güçlüğü ve üstün yeteneklilik aynı anda ortaya çıkabilir. Fakat ne olursa olsun, tek yapmanız gereken, çocuğunuzun gelişmek için yeterli teşvike sahip olduğundan emin olmak ve çocuğunuzun hayatında yer alan öğretmenler ve diğer profesyonellerle çalışmak olduğunu unutmayın.

Popüler Konu:  Üstün zekalı çocuğumun işini kolaylaştırmak için ne yapabilirim?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu