Siber zorbalık nedir ve bununla nasıl başa çıkabilirim?

Siber zorbalık, teknoloji başka bir çocuğu veya genci taciz etmek, tehdit etmek, utandırmak veya hedef almak için kullanıldığında ortaya çıkar. Bazen siber zorbalığın tanımlanması kolay olabilir; örneğin çocuğunuz size sert, kaba veya acımasız bir metin mesajı veya durum güncellemesi gösterirse. Diğer zorbalık eylemleri, örneğin birinin canını yakmak, alay etmek veya utandırmak için tasarlanmış kişisel bilgileri yayınlamak amacıyla online olarak hedeflenen kurbanın kimliğine bürünmesi gibi daha az kolaydır.

Bazı çocuklar, yalnızca taciz ve zorbalık amacıyla sahte bir hesap açıldığını bildiriyor. Siber zorbalık yanlışlıkla da gerçekleşebilir. Hatta bir kişiye komik gelen şey, bir başkası için incitici ve aşağılayıcı olabilir. Ayrıca tekrarlanan olaylar nadiren tesadüfidir.

Her on çocuktan biri siber zorbalık yaşıyor ve bu sayı artacak. Anne-Baba siber zorbalığa bir son vermek veya tamamen önlemek için ne yapabilir? Online olarak gerçekleşen sosyal ağlardaki büyük artışla, siber zorbalık vakalarında nasıl bir artış olduğu anlaşılabilir. Ancak asla kabul edilebilir görülmemeli ve asla hoş görülmemelidir.

Ailelerin, siber zorbalığın herhangi bir zorbalık türü kadar travmatik ve kabul edilemez olduğunu ve ebeveynlerin dikkatli olması gereken bir alan olduğunu anlamaları önemlidir.

Aşağıdakiler, ebeveynlerin siber zorbalıkla başa çıkmak için kullanabilecekleri bazı yararlı ipuçlarıdır:

Bilgi ve iletişim teknolojilerinden haberdar olun ve çocuğunuzun hangi siteleri ziyaret ettiğini bilin. Hangi siteleri ziyaret etme iznine sahip olduklarını bildiklerinden emin olun.

Çocuğunuzun sizi açarken rahat hissedeceği bir ortam sağlayın. İnternette herhangi birinin onları tehdit etmesi veya üzmesi durumunda sizinle konuşabileceklerini bildiklerinden emin olun. Sakin bir şekilde tepki vermeyi unutmayın, aksi takdirde ihtiyaç anında size gelmezler.

Bilgisayarı kullanmakta isteksizlik veya okula gitmek istememek de dahil olmak üzere, çocuğunuzun online ortamda zorbalığa maruz kalabileceğine dair işaretlere dikkat edin.

Popüler Konu:  Zorbalık: Okuldan ne bekleyebilirsiniz?

Çocuğunuz aynı okuldaki bir öğrenci tarafından zorbalığa maruz kalıyorsa, bir öğretmen veya müdürle görüşmeniz ve sorunun çözümü için yardım istemeniz gerekecektir. Çocuğunuzla bilgisayarını ve cep telefonunu nasıl sorumlu bir şekilde kullanacağı hakkında konuşun. Herkesin bilmesiyle rahat etmeyecekleri hiçbir şeyi asla paylaşmayacaklarını bildiklerinden emin olun. Çocuğunuzun bilgisayar kullanımına dikkat edin ve oturum açmalarını sağlayın.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu