Küp Kökler ve Tam Küpler Nasıl Bulunur?

Küp kökleri nasıl bulacağınızı anlamak için karekökleri incelemelisiniz. Bir sayının karekökünü bulmak, orijinal sayıyı elde etmek için başka hangi sayının kendisiyle çarpılması gerektiğini belirlemek anlamına gelir. Örneğin:

√81=9

Küp Kökler Nelerdir?

Küp köklerini bulmak onu bir adım daha ileri götürür. Aşağıda bir sayının küpü alınmasına bir örnek verilmiştir:

4³=64

4 x 4 x 4=64

Küp işlemi, 3 üssünün gösterdiği gibi, bir sayıyı üç kez kendisiyle çarpmaktır. Yine 64 örneğini ele alalım. Küp kökünü bulmak için, 64’ün nihai sonucunu elde etmek için 4’ün kendisiyle üç kez çarpılması gerektiğini bilmeniz gerekir.

Küp köklerini hesaplamak istiyorsanız, kök sembolünün dışında küçük bir 3 listelemelisiniz:

³√8=2

Negatif Sayıların Küp Kökünü Bulma

Kare köklerin aksine, negatif bir sayının küp kökünü alabilirsiniz. Bunun nedeni, kendisiyle 3 kez çarpılan negatif bir sayının her zaman negatife eşit olmasıdır. Bu yüzden bir sayının küpünü almanın sonucu bir tam sayı olmak zorunda değildir, negatif veya pozitif bir sayı olabilir:

³√-216=6

Tam Küp Nedir?

Artık bir sayının küp kökünü nasıl bulacağımızı gördüğümüze göre, Tam küplere bir göz atalım. Bir küp kökü hesaplayıcısı kullanırken, teknik olarak herhangi bir sayının küp kökünü alabilirsiniz. Ancak, bazen tonlarca ondalık basamak içeren bir yanıtla karşılaşacaksınız. Ama Tam bir küpün küp kökünü aldığınızda bu olmaz.

Tam bir küp, başka bir tamsayıyı üçüncü kuvvete yükselttiğinizde elde ettiğiniz tam sayıdır. Tam bir küp tamsayı ondalık veya kesir olamaz. Aynısı üçüncü güce yükseltilen sayı için de geçerlidir.

İşte Tam küplerin bir listesi:

1³=1

2³=4

3³=27

4³=64

5³=125

6³=216

7³=343

Küp kök hesaplayıcınız olmadığında bu listeyi el altında bulundurun.

Küp Kökleri Nasıl Bulunur?

Küp kökleri bulmak, basitçe karekökler hakkında öğrendiklerinizi uygulamak ve onu bir adım daha ileriye taşımaktır. Yani bir sayıyı iki kez çarpmak yerine, küp demek bir sayıyı üç kez çarpma işlemidir. Benzer şekilde, Tam küpler tıpkı tam kareler gibidir. Fakat ikinci kök yerine üçüncü kök alınır.

Bir sayının küpünü nasıl alacağınızı, pozitif ve negatif bir sayının küp kökünü nasıl alacağınızı ve Tam küplere aşina olduğunuzda, küp kökleri içeren daha karmaşık matematik kavramlarında uzmanlaşmaya hazır olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu