Koordinat Sistemi Nedir?

Koordinat düzleminde noktaları çizerken veya çizgileri çizerken bilmeniz gereken dört koordinat düzlemi çeyreği vardır. Koordinat ızgarası, kartezyen koordinat sistemi veya Kartezyen düzlem olarak da bilinen koordinat düzlemi, dikey bir eksen veya y ekseni alınarak ve yatay bir eksene veya x eksenine göre ayarlanarak oluşturulur. Bu da dört kadranlı bir ızgara oluşturur.

Dört koordinat düzlemi kadranının adları yoktur. Fakat yalnızca birinci kadran, ikinci kadran, üçüncü kadran ve dördüncü kadran olarak bilinirler.

Koordinat Düzlemi Çeyreklerinin Her birinin Özellikleri

Bildiğimiz gibi, grafikteki her sıralı nokta çiftinin bir x-koordinatı ve bir y-koordinatı vardır. Her sayı çiftinde, ilk sayı x koordinatını, ikinci sayı y sayısını temsil eder. Her eksen, negatif yönde (negatif sonsuz) ve pozitif yönde (pozitif sonsuz) sonsuza kadar devam eden bir sayı doğrusudur (x ekseni için yatay sayı doğrusu ve y ekseni için dikey sayı doğrusu).

X ekseninde, sağ çeyreklerde pozitif bir x koordinatı ve sol çeyreklerde negatif bir x koordinatı olacaktır. Y ekseni için, üst yarıda pozitif bir y koordinatı ve alt yarıda negatif bir y koordinatı olacaktır. Dört koordinat düzlemi kadranının her birinin özellikleri şunlardır:

Çeyrek I: pozitif x ve pozitif y

İkinci Çeyrek: negatif x ve pozitif y

Çeyrek III: negatif x ve negatif y

Çeyrek IV: pozitif x ve negatif y

dört koordinat düzlemi

Dört Koordinat Düzlem Kadranını Anlamak

Çeyreklerin her birinin özelliklerini bilmek, yalnızca x değerlerine ve y değerlerine bakarak ve bunların pozitif sayılar mı yoksa negatif sayılar mı olduklarını görerek bir çizim noktası listesi yerleştirebileceğiniz anlamına gelir.

Örneğin, bir (1, 4) koordinat çifti, hem x değeri hem de y değeri pozitif olduğu için I. Çeyrekte olacaktır. (-3, -3) koordinat çifti, hem x değeri hem de y değeri pozitif olduğu için III. Çeyrekte olacaktır. Ve Kartezyen düzlemindeki dört koordinat düzlemi kadranıyla ilgili bilmeniz gereken tek şey bu!

Popüler Konu:  Mutlak Değer Eşitsizlikleriyle Nasıl Çalışılır?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu