En İyi Not Alma Yöntemleri

İster lise diploması, ister lisans derecesi veya tamamen başka bir şey olsun, bir derece takip eden bir öğrenciyseniz, notlar eğitiminizin önemli bir parçası olacaktır. Bu durum bu notları alma şeklinizin önemli olacağı anlamına gelir.

Not alma yöntemleri zaman içinde ince ayar yapılabilir ve geliştirilebilir. Not alma becerilerini geliştirdiğinizde, sadece not yazarken daha fazlasını öğrenmezsiniz. Ayrıca notlarınızı daha erişilebilir bir çalışma aracı haline getirirsiniz.

Not almaya yönelik tek bir en iyi uygulama yaklaşımı olmasa da mantıksal yapıları ve kullanımı kolay süreçleri nedeniyle birkaç not alma stili daha popüler hale geldi. İyi bir çalışma için not almak zorunludur, bu nedenle burada, not alma sisteminizi optimize etmek için bir bonus ipucu ile birlikte en sevdiğimiz dört not alma yöntemimizi özetliyoruz.

En İyi 4 Not Alma Yöntemi

Hangi not alma yönteminin sizin için en iyi sonucu vereceğini söylememiz imkansız, çünkü bu büyük ölçüde bir öğrenci olarak kim olduğunuza bağlı. Hatta bazı sınıflarda en iyi bir not alma stilinin işe yaradığını ve diğerlerinde bir başkasının daha çok işe yaradığını göreceksiniz. En iyi seçeneğiniz, farklı not alma yöntemlerini denemek ve hangisinin sizin için en uygun olduğuna karar vermektir.

1. Cornell Not Alma Yöntemi

Cornell not alma, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Ivy League Cornell Üniversitesi’ndeki kökenleri için adlandırılmıştır. Genellikle Walter Pauk’a atfedilir ve 1950’lere kadar uzanır. Bu not alma yöntemi, ayrıntılı bir kurulum içermediği için kullanımı kolaydır ve hemen hemen her konu için kullanılabilir.

Cornell yöntemini kullanmak için makalenizi dört bölüme ayıracaksınız. Birincisi, başlığınız, adınız, tarihiniz ve not aldığınız ana konu için sayfanın üst kısmındaki uzun yatay bir bölümdür.

İkinci bölüm sayfanın altındadır. Bu durum sonunda notlarınızı özetleyeceğiniz, yaklaşık 5-7 satır uzunluğunda, benzer boyutta yatay bir alan olmalıdır.

Bu durum en büyük bölümü sayfanızın ortasında bırakır. Burada kağıdınızın sol tarafına, kağıdın genişliğinin yaklaşık dörtte birini kaplayan bir sütun çizin. Bu alana, okuma veya dersten önemli noktalar veya sorular yazacaksınız. Bu bölüm bazen hatırlama sütunu olarak adlandırılır, çünkü bunlar muhtemelen üzerinde test veya test yapacağınız alt konular veya sorulardır.

Bu noktaların her birinin yanındaki boşluk, her bir kilit nokta veya soruyla ilgili ayrıntılar için kullanılacaktır. Daha sonra, çalışırken, bu sütunu kapatabilir ve notlardan ne kadar hatırladığınızı kendiniz test etmek için hatırlama sütununu kullanabilirsiniz.

2. Anahat Yöntemi

Anahat oluşturma, çok az planlama veya kurulum gerektiren bir başka popüler not alma yöntemidir. Anahat yöntemini kullanmak için, ana noktaları tanımlamanız ve bunları, her birinin altında madde işareti olarak dahil edilen ayrıntılarla birlikte başlıklar olarak düzenlemeniz gerekir.

Tam anahat stili, bu yöntemi nasıl kullandığınıza bağlı olarak değişebilir.

Resmi bir taslakta, ana konular sayfanızın sol tarafında listelenir ve her birine bir Romen rakamı verilir. Ardından büyük harflerle etiketlenmiş alt konuları listelemek için her ana konunun altına girinti yaparsınız. Her ayrıntı düzeyi daha fazla girintili olarak her alt konunun altına daha fazla ayrıntı eklenebilir.

Popüler Konu:  Matematik Sıfırdan Hızlıca Nasıl Öğrenilir?

Daha sıradan ana hatlar, alt konulara sahip ana fikirleri veya altta madde işaretli destekleyici ayrıntıları içerebilir.

3. Grafik Yöntemi

Not almanın grafik yöntemi, başka bir popüler yaklaşımdır. Bu not alma yöntemi, iyi organize edilmiş notları görsel olarak mantıklı bir şekilde sunar.

Grafik yönteminde makaleniz sütunlar halinde düzenlenir. Her sütunun üst kısmı bir düzenleme fikriyle etiketlenir ve sütunlar boyunca notlar alırsınız.

Mesela Amerikan Devrimi’ndeki tarihi savaşları inceliyorsanız, savaşın adı için bir sütun, gerçekleştiği tarihler için bir sütun, savaşta yer alan dikkate değer tarihi şahsiyetler için üçüncü bir sütun ve dikkate değer ayrıntılar için dördüncü bir sütununuz olabilir. ve sonuç.

Grafik yöntemini kullanmayı biraz daha zorlaştıran şeylerden biri, not almadan önce konunuz hakkında bir şeyler bilmeniz gerektiğidir. Fakat bir ders sırasında duyacağınız temel kavramlar hakkında genel bir fikriniz varsa, her sütun için bir düzenleme konsepti bulabilmeniz gerekir.

4. Zihin Haritalama Yöntemi

Not almak için zihin haritalama yöntemi genellikle en çok görsel öğrenenler için işe yarar. Zihin haritalama, ana fikirleri not aldığınız ve bunları oklar ve çizgilerle ilgili kavramlara bağladığınız, serbest biçimdeki bir not alma türüdür.

Bazen zihin haritalama için renk kodlamasını kullanabilirsiniz. Mesela bir psikoloji dersinde not alıyorsanız, tüm zihinsel sağlık tanılarını kırmızı, fiziksel semptomları mavi ve psikolojik özellikleri yeşil olarak listeleyebilirsiniz.

Zihin haritalama, fikirlerin önceden nasıl birbirine bağlanacağına dair net bir vizyonunuz olmadığında özellikle işe yarar. Öğrenirken yeni kavramları birbirine bağlamak için eleştirel düşünme becerilerini kullanmanıza izin veren doğal bir süreçtir.

Bonus Not Alma İpucu

Harika notlar almak akademik başarıya giden yolda sadece bir adımdır. Not alma yöntemlerinizin işinize yaramasını istiyorsanız yapmanız gereken bir şey daha var.

İster okuduğunuz bir şeyden ister yakın zamanda bir sınıf dersinden olsun, notlarınızı aldıktan sonra, onları gözden geçirmek için biraz zaman ayırın. Ardından kullandığınız yöntemin size doğru gelmediğini fark ederseniz, notlarınızı en yararlı görünen biçimde yeniden yazın.

Bu adım pratik gerektirecektir. Belirli içerik türleri için hangi not alma yöntemlerinin en iyi sonucu verdiğini ve hangilerinin kişisel olarak sizin için iyi notlar olduğunu öğrenmek zaman alacaktır. Ne olursa olsun, notlarınızı yeniden yazmak ve yeniden düzenlemek, bilgiyi kendi kelimelerinizle ifade etmenize, önemli eleştirel düşünme becerilerini etkinleştirmenize ve yeni bilgi için daha fazla bağlam sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Not Alma Yöntemleri Önemli mi?

Not almak, tek başına çalışmaya başlamak için harika bir yoldur.

Sadece bir şey yazma eylemi, onu daha sonra daha iyi hatırlamanıza yardımcı olabilir. Bunun ötesinde, not aldığınızda, yeni bilgi ile mevcut bilgi arasında bilinçli bağlantılar kurarak aktif dinlemeye girersiniz.

Aynı notlar daha sonra bir çalışma aracı olarak kullanabileceğiniz içerik haline gelir. Notlarınızdaki en önemli noktaları kullanarak alıştırma testi soruları, kompozisyon konuları veya tartışma noktaları türetebilirsiniz.

Hangi not alma yönteminin sizin için en iyi olduğunu bulmak, eğitiminizin kontrolünü elinize almak için önemli bir adımdır. Bu popüler not alma yöntemlerinin her birinin nasıl çalıştığını ve hangisinin size en uygun olduğunu görmek için Cornell, anahat, çizelge ve zihin haritalama yöntemlerini deneyin. Ardından onlardan en iyi şekilde yararlanmak için notlarınızı kopyalayın.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu