Çocuğumun okumayı öğrenmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Çocuğunuz gerçekten okumayı öğrenmeden önce, yapmanız gereken ilk şey onun kitapları ve hikayeleri sevdiğinden ve okumanın mekaniklerini öğrenmekten heyecan duyduğundan emin olmaktır. Küçük çocuğunuzu okuma konusunda heyecanlandırmak için yapabileceğiniz birkaç şey:
Okuma zamanını bağlanma zamanı yapın. Birlikte okumak için bir rutin oluşturun. Günün sakin ve huzurlu bir zamanında, çocuğunuzla birlikte kitap okuyabileceğiniz ve hikaye hakkında konuşabileceğiniz rahat bir yer bulun.

Kütüphane arkadaşı olun. Küçük çocuğunuzu mümkün olduğunca sık kütüphaneye götürün. Onun keşfini sınırlamayın. Ona tüm kütüphaneyi göster. Büyük çocukların okuduğu büyük kitapları gördüğünde, bu onu daha da cesaretlendirebilir.

Konuşun, konuşun, konuşun… Çocuğunuza okurken, durun ve resimler ve hikayede neler olduğu hakkında tartışın. Ön okuyucu, okumayı öğrenirken resimleri ve hikayenin diğer kısımlarını ipucu olarak kullandığından bu önemlidir.

Okuyun, okuyun, okuyun… Çocuğunuza okumanın günlük yaşamın önemli bir parçası olduğunu gösterin. Yürüyüşe çıktığınızda, sokak işaretlerini gösterin ve isimleri ona okuyun. Marketteyken mısır gevreği kutusunun arkasını ona okuyun. Metinle gördüğünüz her şey size öğretmek için bir fırsat sunuyor.

Popüler Konu:  Çocuğumun matematik dersine nasıl yardımcı olabilirim?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu