Çocuğumun matematik dersine nasıl yardımcı olabilirim?

4 yaşındaki çocuk genellikle on veya daha fazla sayabilir. Bazı çocuklar ondan büyük sayıları ezberleyebilse de, muhtemelen bu büyük sayıların nicelikle nasıl ilişkili olduğunu anlamıyorlar.

Bu yaşta ki çocuğunuzun birden ona kadar olan sayıları anlama yeteneğine odaklanmak ve bu sayıları günlük aktiviteler sırasında kullanma alıştırması yapmak en iyisidir.

Çocuğunuzu sayılar hakkında düşünmeye teşvik edebilir ve aynı zamanda eğlenceli olabilir. Örneğin, çocuğunuza atıştırmalık hazırlarken içinde 3 kraker olan kaseyi mi yoksa içinde 5 kraker olan kaseyi mi isteyip istemediğini sorun. Bu tür bir soru, çocuğunuzun sayılara eşit olduğu için daha fazla ve daha az anlamasını sağlar.

İşte erken matematik becerilerini teşvik etmenin başka bir yolu:
Çocukların oynamayı sevdiği bir mezura kullanın ve evin etrafındaki küçük şeyleri ölçmekten bir oyun yapın. Bir kalemin uzunluğunu ölçün ve ardından küçük bir oyuncağın uzunluğunu ölçün ve çocuğunuzun size hangi öğenin daha büyük veya daha küçük olduğunu söylemesini sağlayın. Bu oyunu tekrar tekrar oynamak, kavram sayılarını ve miktarını zorlayacaktır.

Popüler Konu:  Çocuğumun açık sözlü olmasına nasıl yardımcı olabilirim?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu