Çocuğumun açık sözlü olmasına nasıl yardımcı olabilirim?

İyi konuşabilen bir çocuk kendine güvenir ve genellikle okulda ve akranları arasında kendini daha iyi hisseder. Açık sözlü olmayı öğrenmek sadece okulda olmaz. Çocuğunuzun kendini daha iyi ifade etmesine yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz birkaç şey var.

Her zaman iyi bir dinleyici olun. Bir çocuk bir hikaye anlattığında ve dikkatli bir dinleyici kitlesine sahip olduğunda, muhtemelen kendilerini rahat ve kendinden emin hissedeceklerdir.

Çocuğunuzla bir yetişkinle konuşur gibi konuşun. Bebek konuşması kullanmayın veya onun hesabındaki konuşmanızı basitleştirmeye çalışmayın. Bir şeyi anlamıyorsa, size bildirecektir. Ve bu öğrenmenin kapısını açar.

Çocuğunuz bir kelimeyi yanlış kullandığında veya bir kelimeyi yanlış telaffuz ettiğinde, onları düzeltmekte bir sakınca yoktur. Ancak bunu onları küçük görmeden dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Örneğin, çocuğunuz “Çok hızlı koştum” derse, “Vay canına, çok hızlı koştun mu?” deyin. Onları kendilerini yetersiz hissettirecek şekilde düzeltirseniz, konuşma konusunda kendilerini bilinçlendireceklerdir.

Bir şeyi tanımlamak için çeşitli kelimeler kullanarak çocuğunuzun kelime dağarcığını oluşturun. Her zaman “araba” demek yerine “araç” veya “otomobil” deyin.

Çocuğunuza diğer yetişkinlerle konuşması için elinizden gelen her fırsatı tanıyın. Örneğin bir restorana gittiğinizde, çocuğunuzun garsona ne istediğini söylemesine izin verin.

Popüler Konu:  Çocuğum ne zaman okumayı öğrenmeli?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu