Çocuğumu ders çalışmaya nasıl teşvik edebilirim?

O şanslı birkaç ebeveynden biri değilseniz, hiçbir gencin tüm bu önemli telefon görüşmeleri arasında ödev yapmaya, Facebook’u ve ihtiyaç duydukları sayısız TV programını kontrol etmek için saatte en az yüz kez oturum açmaya vakti yok gibi görünüyor. yetişmek. Çocuğunuzun ders çalışmaktan kaçınması için her zaman sonsuz sayıda bahane vardır. Ancak onun da ödevlerini yapmasını sağlamanın ve gözlerini devirmeye başladığında üzülmemeye çalışmanın yolları vardır.

Bir ebeveyn olarak yapabileceğiniz en iyi şey, ev için bir program ayarlamaktır. Her gün ödeve başlamaları gereken belirli bir saat üzerinde anlaşın ve çok geç olana kadar ödevlerini bırakmalarına asla izin vermeyin.

Çocuğunuzun zamanını yönetmesine, bir ödevin teslim tarihinden geriye doğru çalışmasına yardımcı olun, böylece bir kompozisyon yazmak veya bir rapor hazırlamak için ne kadar zamana ihtiyacı olduğunu görebilir.

Çocuğunuzun sessiz, iyi aydınlatılmış bir çalışma alanına sahip olduğundan ve ailedeki herkesin onun mahremiyetine saygı duyduğundan emin olun. Çalışma alanını dikkat dağıtıcı şeylerden uzak tutmaya çalışın, TV’yi kapalı tutun.

Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu kalem, kağıt, hesap makinesi ve ilgili tüm kitaplar gibi materyallerin çalışmaya başlamadan önce hazır olduğundan emin olun.

Ev ödevi konusunda olumlu olun, çocuğunuzun okula karşı tutumu büyük ölçüde sizden etkilendiğinden okulun önemli olduğu fikrini pekiştirin.

Çocuğunuz yardım istediğinde, onlara sadece cevapları vermek yerine rehberlik etmeye çalışın. Birine cevap vermek, materyali veya yöntemi öğrenmediği anlamına gelir.

Öğretmenle işbirliği yapmanız önemlidir; okulun bir devamı olduğunuz fikrini pekiştirecektir.

Çocuğunuzun önce zor ödevi yapmasını sağlayın, bu şekilde en büyük zorluklarla karşılaştığında en uyanık olacaklardır. Çocuğunuz yorgun olduğunda bile kolay ev ödevi yapılabilir.

Çocuğunuzu başarısızlık ve hayal kırıklığı belirtileri açısından izleyin; Konsantre olmakta güçlük çekiyorsa çocuğunuzun kısa bir mola vermesine izin verin. Kısa bir yürüyüşe çıkmasını veya sağlıklı bir şeyler atıştırmasını sağlayın.

Çabaları ve ev ödevindeki ilerlemeyi ödüllendirin. Çocuğunuz ödevlerini başarıyla tamamladıysa ve çok çalışıyorsa, neden bir yürüyüş, özel bir akşam yemeği veya bir ziyafetle başarısını kutlamayasınız?

Popüler Konu:  Çocuğumun bilgisayar başında çalıştığından nasıl emin olabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu