90 Derece Açı Nedir ve Neden Önemlidir?

Size bir iletki verildi ve 90 derece ölçmeniz söylendi. Fakat derece nedir ve 90 derecelik açı nedir? Bir derece, açıları nasıl ölçtüğümüzdür – 360 derece, tam bir dönüş çemberini işaret eder. 90 derecelik açıya dik açı da denir.

Farklı Açı Türleri

Trigonometride farklı açı türleri tanımlanır ve açı ölçülerine göre adlandırılır. Bir dik açı 90 derecedir. Dar açı, 90 dereceden küçük olan açılardır. Geniş açı, 90 dereceden fazla olan bir açıdır.

Bu açılar ayrıca farklı üçgen türlerini tanımlamaya yardımcı olur. Dik üçgen, 90 derecelik bir açı veya dik açı içeren herhangi bir üçgendir. Geniş bir üçgen, geniş bir açı (90 dereceden büyük) içeren herhangi bir üçgendir.

Akut üçgen, tam olarak üç dar açısı olan (90 dereceden az) bir üçgendir. Neden tam olarak üç? Çünkü bir dik üçgen ve bir geniş üçgen aynı zamanda en az bir dar açı daha içerecektir.

90 Derece Açılar Neden Önemlidir?

Adam mezura ve lazer kullanarak bir duvarın ölçümlerini yapıyor.

Çokgenler, özellikle 90 derecelik açı içeren üçgenler, bazı özel özelliklere sahiptir.

Dik üçgenleri düşünün. Örneğin Pisagor Teoremi bize bir dik üçgenin kenar uzunluklarının karelerinin toplamının her zaman hipotenüsün karesine eşit olduğunu söyler. Bu da ikizkenar, eşkenar veya 90 derecelik açısı olmayan diğer üçgenler için geçerli değildir.

90 derecelik bir açıyla kesişen iki düz çizgi, dik olarak da bilinir. Geometrik ispatlar ve farklı köşeleri ve açıları analiz etmek söz konusu olduğunda dikey çizgilerin birçok kullanımı vardır. Ayrıca inşaat veya boyama gibi alanlarda doğru düzgünlüğü ve hizalamayı sağlamak için de kullanışlıdırlar.

Popüler Konu:  Ondalık Sayılarda Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Radyan cinsinden Dik Açı nedir?

Geometride açı ölçülerinden bahsederken derece veya radyan kullanabiliriz. Radyanlar pi birimiyle ölçülür. İki pi radyan 360 dereceye eşittir. Bu nedenle 90 derecelik bir açı veya dik açı pi/2 radyana eşittir.

90 Derece Açı Nedir?

Dereceler geometrik açılar için en yaygın ölçü birimidir. Fakat bir üçgenin açılarını ölçmek için hem radyan hem de derece kullanabilirsiniz. Sinüs veya kosinüs gibi trigonometrik fonksiyonlarla çalışıyorsanız, radyanlarla çalışmak daha kolaydır.

Ancak, pratik uygulamalar söz konusu olduğunda “90 derecelik açı” veya “dik açı” duyma olasılığınız daha yüksektir. İnşaattan organizasyona, sanattan sürüşe ve ötesine kadar hayatın her alanında kullanılan dik açıları bulacaksınız.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu