Yarım Kürenin Hacmi Nasıl Bulunur?

Yarım kürenin hacmini veya başka bir deyişle yarım kürenin hacmini nasıl bulacağınızı anlamak göründüğünden daha kolaydır. Hacmin üç boyutlu bir şeklin kapladığı alan miktarı olduğunu, yüzey alanının ise bu üç boyutlu şeklin tüm yüzeylerinin toplam alanı olduğunu unutmayın.

İlk başta kürenin hacmi için formülü gözden geçirmemiz gerekiyor. Bir kürenin hacim formülü (4𝛑r²)/3’tür, burada r kürenin yarıçapını gösterir. (Yarıçap, kürenin merkezinden olan mesafedir).

Kürenin Hacmi ve Yarımküre

Hacmin kübik birimlerle ölçüldüğünü unutmayın. Hemi yarım anlamına gelir, yani bir kürenin yarısının (yarım küre) hacmi, bir kürenin V hacminin sadece yarısıdır.

Diyelim ki r yarıçaplı bir model küreniz var. Yarım kürenin yarıçapı, kürenin yarıçapı ile aynıdır. Küre için hacim formülünün (4𝛑r²)/3, yarım küre formülünün (2𝛑r²)/3 tam olarak iki katı olduğunu görüyoruz. İşte bu formüllerin nasıl çalıştığı:

Kürenin Yüzey Alanı ve Yarımküre

Bir kürenin yüzey alanını bulmak için yarım kürenin yüzey alanını iki ile çarpamazsınız.

Tıpkı daha önce olduğu gibi, bir yarım kürenin yarıçapı, bir kürenin yarıçapı ile tamamen aynıdır. Ancak, bir kürenin toplam yüzey alanı formülünü bir yarımküre için yüzey alanı formülüyle karşılaştırdığımızda, yarımkürenin düz kısmını hesaba katmamız gerektiğini görüyoruz. Yarım kürenin hacminden farklı olarak, yarım kürenin yüzey alanı, bir kürenin yüzey alanının tam olarak yarısı değildir.

yarım kürenin yüzey alanı formülü

Yarım Kürelerin Hacmi ve Yüzey Alanı Nasıl Bulunur?

Yarım kürenin hacmi, kübik birimler cinsinden alanın tam miktarıdır. Yarım kürenin yüzey alanı, kare birimlerle ölçülen toplam dış yüzeydir. Hatırlamanız gereken tek şey:

Yarım kürenin hacmi, bir kürenin hacminin tam olarak yarısıdır:

Popüler Konu:  Sıfır bir Tam Sayı mı? Evet

yarım küre formülünün hacmi

Bir yarım kürenin yüzey alanı kendi formülüne sahiptir ve bir kürenin yüzey alanının yarısından biraz fazladır:

yarım küre formülünün yüzey alanı

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu