Çocuğuma sesli okumanın faydaları nelerdir?

Küçük çocuğunuza kitap okumak, anne baba olarak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Küçük çocuklar birlikte okuyarak geçirdiğiniz özel zamanı sevecekler ve okumayı ilgi, sevgi ve eğlence ile ilişkilendirmeyi öğrenecekler.

Çocuğunuz büyüdükçe, onu resimli kitaplarla ve tekerlemelerle tanıştırmak iyi bir fikirdir. Küçük yaşlardan itibaren okumayı öğrenmeye başlayacaklar ve kitapların önden arkaya okunduğunu ve resimlerin gerçek nesneleri temsil ettiğini keşfedecekler. Siz onlara okumaya devam ettikçe, sayfalardaki yazının sözcükleri temsil ettiğini ve sayfaların yukarıdan aşağıya ve soldan sağa doğru okunduğunu görecekler. Çocuğunuza okuyarak, okulda resmi olarak okumayı öğrenmeye başladıkları zamana mükemmel bir hazırlık yapmış olursunuz.

Onlara okuduğunuzda, başarılı okuma deneyimleri için gerekli becerileri geliştirmelerine yardımcı oluyorsunuz. Okumak onların dil gelişimini teşvik eder. Küçük çocuğunuz süngerden farklı değildir; söylediklerinizi duydukları her şeyi emerler.

Hikayeler ve tekerlemeler dinlemek, kelime dağarcıklarının gelişmesine ve daha uzun cümleler kullanmalarına yardımcı olacaktır. Ayrıca dikkat sürelerini arttırır ve odaklanma yeteneklerini geliştirir.

Okumak aynı zamanda çocukların içinde yaşadıkları dünya hakkında merak uyandırmasına ve bilgilerinin artmasına yardımcı olur.

Hepsinden iyisi, okuma eğitimi alan çocukların okuma sevgisi geliştirmeleri çok daha olasıdır. Ayrıca kendi başlarına okumaya başlama olasılıkları daha yüksektir.

Popüler Konu:  Çocuğuma okuma sevgisini nasıl aşılayabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu