Çocuğuma okuma sevgisini nasıl aşılayabilirim?

Ailelerin okuma sevgisinin olduğu ve birçok çeşit okuma materyallerinin bulunduğu bir evden gelen çocukların kendilerinde okuma sevgisi geliştirmeleri çok daha olasıdır. Unutmayın, erken yaşta kendisine okunmayan bir okuyucu haline gelen çok ender bir çocuktur. Bunu akılda tutarak, çocuğunuzda okuma sevgisini en iyi nasıl geliştireceğinize dair bazı fikirler:

Kitapları hazır ve kolay erişilebilir hale getirin. Evde kitap ve diğer okuma materyallerini hazır bulundurun. Çocuğunuzun odasında bir kitap rafına sahip olmak, onları okumaya dahil etmenin harika bir yoludur.  

Kendiniz okuyun. Çocuklarınız okuduğunuzu görürse, okumayı seçerseniz ve okumaktan zevk alırsanız, sizin ayak izlerinizi takip etmeleri daha olasıdır.  

Kitapları hediye edin. Kitapların doğum günlerinde ve Noel’de harika, ucuz hediyeler verdiğini unutmayın. Hediye olarak alınan bir şey çok daha değerli olma potansiyeline sahiptir.  

Okumayı eğlenceli hale getirin! Okumak asla bir angarya olmamalı! Hikayeleri canlandırın, aptal sesler kullanın ve hepsinden önemlisi hevesli olun. Sıkıcı bir okuyucu, hikayelerin en heyecanlısını sıkıcı hale getirecektir.  

Sık oku. Küçük çocuklara her gün, günde birkaç kez kitap okumak için zaman ayırın ve daha büyük çocukları da her gün okumaya teşvik edin. Onlara okuduklarıyla ilgili sorular sorun.  

Televizyonu kapatın ve biraz sessiz olun. Televizyonu kapatmak, çocuklarınızı ‘başka aktiviteler bulmaya’ zorlayacaktır. Çok fazla televizyon, özellikle okumayı öğrenme söz konusu olduğunda, daha küçük bir çocuğun gelişimi üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir.  

Kütüphaneyi ziyaret edin. Çocuklarınızın kendi kitaplarını seçebilmeleri için kütüphaneyi değerli bir haftalık veya aylık ziyafete dönüştürün.  

Çizgi romanlar ve kasetteki kitaplar. CD’deki kitaplar, çizgi romanlar ve dergiler de çocuğunuza okumayı öğretmek için çok faydalı araçlardır.  

Popüler Konu:  Çocuğum ne zaman okumaya başlayacak?

Hikaye zamanı: Çocuğunuzu etraftaki kütüphanelerde, kitapçılarda veya müzelerde hikaye saatine götürün. Animasyonlu bir okuyucuyu duymak, bir çocuk için harika bir heyecan verici olabilir.

En önemli şey, okurken okumayı eğlenceli hale getirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu