Çocuğum ne zaman okumaya başlayacak?

Her çocuk benzersizdir ve bağımsız olarak okumaya başlayacaktır, anne baba olarak yapabileceğiniz en iyi şey onun kendi hızını belirlemesine izin vermektir. Destek vermek, cesaretlendirmek ve övmek için orada olun. Ancak her çocuğun farklı bir hızda öğreneceğini ve farklı öğrenme yöntemlerine yanıt vereceğini anlayın.

Onunla kitap okuyarak zaman geçirin ve öğrenmesine yardımcı olun ama ona baskı yapmayın. Okumayı öğrenmek zor olabilir ve bir gecede bitmez.

Bir veya iki kelimeyi tanıyarak başlayabilir, ardından birkaç kelime daha ve yakında cümleleri bir araya getirecektir. Daha fazla inanç ve konsantrasyonla bir kitaba bakmaya başlayabilir. Bir gün çok iyi yapıyor olabilir ve ertesi gün hüsrana uğrayabilir.

Onu gerçekten iyi yaptığına ve yakında alışacağına dair güvence vermelisiniz. Okumanın ne kadar keyifli olduğunu ve okumaktan ne kadar keyif aldığınızı görmesine izin verin.

Okula başladığında ve kendi kendine okumayı öğrendiğinde bile, ona okumaya devam etmelisiniz. Seçtiğiniz kitaplar daha uzun ve daha karmaşık hale gelebilir. Ancak ikinizin birlikte okumaktan aldığı basit zevk artacak ve büyüyecektir.

Çocuğunuzun öğretmenine, bilmediği kelimeleri okumasına yardımcı olacak stratejiler sorabilirsiniz. Öğretmen size bir kelime içinde bir kelime, tanıdık bir harf kombinasyonu bulmasında yardımcı olmanızı tavsiye edebilir veya kelimeyi anlamak için çevredeki resimleri ipucu olarak kullanmayı önerebilir.

Çocuğunuz bu aşamada kendi ilgi alanlarını da geliştirecektir. İlgi alanlarına hitap eden kitapları birlikte seçmeli ve kendi kitaplarını seçebilmesi için kendi kütüphane kartını almalısınız.

Popüler Konu:  Çocuğuma sesli okumanın faydaları nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu