Çocuğum sporu sevmiyor ne yapmalıyım?

Bazı çocuklar bazı sporlar için temel fiziksel becerilere sahip değildir. Belirli bir beceride veya aktivitede ustalaşamamak, çocuğun kendini başarısız hissetmesine neden olabilir. Çocuğunuzda durum buysa, çocuğunuzun evde başkalarının göremediği veya yargılayamayacağı yeni becerileri uygulamasına ve mükemmelleştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuz daha rahat ederse kardeşleriyle de pratik yapabilir.

Aşırı rekabet ortamı:

Antrenör, öğretmen veya diğer oyuncular bazı çocuklar için fazla rekabetçi olabilir. Agresif bir ortam veya gerçekleştirme baskısı çocuğunuzu erteleyebilir. Kullanılan yaklaşım hakkında çocuğunuzun öğretmeni veya koçuyla konuşun. Her şey başarısız olursa, daha az rekabetçi kulüpler veya aktiviteler arayın.

Çocuklar yaşlandıkça rekabetle daha iyi başa çıkarlar. Çocuğunuz yarışmaya başlamadan önce rekabetçi bir spora ilgi gösterene kadar beklemek en iyisi olabilir.

Başarısızlık korkusu:

Bazı çocuklar başarısız olabileceklerinden korkabilirler. Sporun eğlence ve aktif olmakla ilgili olduğuna dair güvence vererek çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun ne kadar uğraştığına odaklanın ve çocuğunuza güçlü yönlerini tanımlamayı öğretin. Gelişmemiş becerileri uygulamak da yardımcı olabilir. Çünkü bu çocuğunuzun kendine güvenini artıracaktır.

Yanlış spor:

Bazı sporlar çocuğunuza uymayabilir. Her çocuk tenis için gerekli el-göz koordinasyonuna sahip değildir. Bazıları organize sporları sever, bazıları ise tek başına oynayabilecekleri bir sporu tercih eder. Çocuğunuzu ve onun ne yapmak istediğini düşünün.

Kendini bilinçli hissetmek:

Çocuğunuzun vücut tipinin fiziksel aktivitenin talepleriyle başa çıkma yeteneği bazen çocuğunuzu etkileyebilir. Diğer çocuklardan daha büyük veya daha küçükse veya diğer çocuklar kadar kaslı değilse veya daha az enerjikse, kendini yerinde hissetmiyor olabilir.

Çocuğunuzun astım gibi bir sağlık sorunu varsa veya aşırı kiloluysa, çocuğunuz katılmaktan korkabilir bile.

Çocuğunuzun bir sağlık sorunu varsa:

Bu durumdaki çocukların ne kadar aktivite yapabileceğini öğrenin.

Popüler Konu:  Çocuklar için hangi sporlar popülerdir?

Çocuğunuzun yeteneklerini düşünün ve daha uygun bir aktivite bulmanıza yardımcı olun. Örneğin, sorun astımsa, çocuğunuz bowling gibi kısa süreli aktivite patlamaları olan bir sporu oynarken daha rahat olabilir.

Egzersiz ve fiziksel aktivite için diğer seçenekler:

Çocuğunuz organize spor aktivitelerine katılma konusunda gerçekten isteksizse, bunun nedeni serbest oyun gibi atıcılık, bisiklete binmek veya dans etmek daha uygun olabilir.

Hatta sadece bir egzersiz şekli olmanın ötesinde ek katılım gerektiren diğer faaliyetleri de aramalısınız:

Binicilik sadece fiziksel aktiviteden daha fazlasıdır; Bakılması gereken atlar ve keşfedilecek kırlar var.

Dans, yürüyüş ve dövüş sanatlarının da sadece aktivitenin ötesinde sunacağı çok şey var.

Birçok ilgi alanı ve hobi, yeni arkadaşlar edinilmesine yol açar ve sosyal karşılaşmalar için birçok harika fırsat sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu