Çocuğumun arkadaşlık sorunlarını çözmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Dinlemek için zaman ayırın

Üzgün ​​veya duygusal sıkıntı içinde olan çocuklar sadece birinin onları dinlemesini ister. Ayrıca çoğu gün gençlerimizin bize neyin yanlış olduğunu söylemekten ziyade kaybolmamızı söylemeleri daha olasıdır ki bu da ailemin gençlerin konuşmasını mümkün olduğunca kolaylaştırması gerekir. Bire bir, uzun yürüyüşler, araba yolculukları veya okuldan sonra birlikte geçirilen zaman, onları dışa açılmaya teşvik etmek için faydalı araçlar olabilir.

Sorular sor

Çocuğunuza yılların bilgeliğine dayanarak tavsiyelerde bulunmak cezbedicidir ve tüm sorunlarını çözmesi çok kolay olacaktır. Ancak genç çocuğunuz bu yaklaşımınız için size teşekkür etmeyecektir. Bunun yerine, ebeveynler, çocuğunuzun bu sorunları kendi başına çözebileceğini anlamalıdır.

Aşağıdaki gibi sorular sorarak bunu anlamalarına yardımcı olun:

  • Bu sizi nasıl etkiledi?
  • Diğer kişiyi nasıl etkiledi?
  • Arkadaşlık hakkında ne düşünüyorsun?

Çocuğunuz bu soruları yanıtladıktan sonra, sorunun nasıl çözülebileceğini düşündüğünüz konusunda tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Çocuğunuzun arkadaşlarını alın

Gençlerinizin evinizde arkadaşlarıyla vakit geçirmesi, arkadaşlıklar kurmanın harika bir yoludur. Güvende olduklarından emin olacaksınız. Çocuğunuzun ilişkiler kurmasına yardımcı olabilir ve onlara göz kulak olabilirsiniz.

Rol model ol

Çocuğunuzun arkadaşlıkların nasıl işlemesi gerektiğini öğrenmesinin en etkili yolu deneyimlerindendir. Çevrenizde güvenilir, sadık, eğlenceli ve aynı değerleri paylaştığınız iyi arkadaşlara sahip olarak çocuklarınıza iyi arkadaşlıkların nasıl işlediğini gösterin.

Dışarı çık ve hakkında

Çocuğunuzu spor veya müzik gibi okul sonrası etkinliklere katılmaya teşvik edin, çünkü bunların hepsi aynı fikirde olan insanlarla arkadaşlıklar geliştirmenin harika yollarıdır.

Monitör teknolojisi

Cep telefonları, Facebook, anlık mesajlaşma ve teknoloji, genç arkadaşlıklar için iyi ve kötü olabilir. Çocuğunuzun ne gönderip aldığını (müdahaleci olmayan bir şekilde) izlemek, çocuğunuzun iyi kararlar almasına yardımcı olabilir ve doğru şekilde yönetilirse size konuşacak çok şey verir!

Popüler Konu:  Çocuğumun arkadaşlarının ebeveynlerini tanımalı mıyım?

Yapmamanız gerekenler:

Aşağıdakilerden herhangi birini yapmak iyi bir fikir değildir:

Arkadaşları yasaklamak. Arkadaşları yasaklamak asla iyi bir fikir değildir. Uzmanlar, çocukların aslında ebeveynlerinin yasakladığı arkadaşlarla daha fazla zaman geçireceklerini tavsiye ediyor.

Yaralı arkadaşlarla yüzleşmek. Çocuğunuz sözde bir arkadaş veya kabadayı tarafından incitilirse, karışmanız asla tavsiye edilmez. Çocuğunuzla konuşmak ve belirli bir arkadaş hakkında iyi kararlar vermesine yardımcı olmak çok daha faydalıdır.

Onları yargılamak veya eleştirmek. Destek ve rehberlik sunmalı ve iyi ilişkilerin nasıl göründüğü konusunda bir model olarak hareket etmeli, onları aşırı eleştirmekten veya onlarla küçümseyici bir şekilde konuşmaktan kaçınmalısınız.

Genç çocuğunuzun sağlıklı gelişimi sağlamak için olumlu arkadaşlıklara ihtiyacı olacaktır. Anne-Baba olarak, gençlerimizin bağımsızlığını teşvik ederken aynı zamanda destek ve rehberlik sunmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu