Çocuğum namussuz olmaya başladı. Sorunu nasıl hallederim?

Dürüst olmayan çocuklarla uğraşmak, bir ebeveynin uğraşması gereken en zor davranış sorunlarından biri olabilir. Ayrıca davranışlarının yanlış olmasına rağmen, bunun onların kötü bir insan oldukları anlamına gelmediğini anlamak önemlidir.

Bunun ebeveynlik becerilerinin bir yansıması olduğunu hissetmek yerine, annelerin sorunu çözmesi, gençlerine sonuçları anlatması ve bununla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmelerine yardımcı olması gerekir.

Sahtekârlıkla etkili bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olması için bu adımları izleyin.

Sakin kalın

Çığlık atan kibritlerden kaçınmak için, sorunu sakin ve dengeli bir kafa ile ele alın. Çocuğunuzun sinsi davranışının kasıtlı olarak size zarar verme niyeti olmadığını anlamanız önemlidir.

İletişim anahtardır

Küçük çocuğunuzun kötü bir not veya okul raporu gibi zor bir durumdan kurtulmaya çalıştığının bir işareti olabilir. Onlara durumları farklı bir şekilde nasıl ele alacaklarını öğretmek, gelecekte gizlice dolaşmalarını önlemede uzun bir yol kat edecektir. Her zaman onlara açık olun ki sorunlarıyla size gelebileceklerini bilsinler.

Tutarlı ol

Çocuğunuzu yalan söyleme alışkanlığı konusunda eğitirken daima tutarlı olun. Çocuğunuzun sahtekarlığa müsamaha göstermeyeceğinizi bildiğinden emin olun ve kabul edilebilir ve kabul edilemez davranışlar olarak gördüğünüz şeyler konusunda her zaman onlara karşı açık olun.

Olur olmaz belirtin

Çocuğunuzun sinsi veya sahtekâr olduğunu fark ettiğiniz anda, bunu belirtmeniz gerekir. Fakat yanlış davranıştan şüpheleniyorsanız, onları şüphelerinizden haberdar etmeniz gerekir. Onlara daha fazla araştıracağınızı ve davranışlarını izleyeceğinizi söyleyin.

Sahtekarlıkları diğer insanları etkiliyorsa

Küçük çocuğunuzun davranışı diğer insanları etkiliyorsa, sorunu çözmeniz ve incittiği kişiyle düzeltmelerini sağlamanız gerekir.

Çocuğunuzun yalan söylemesini engellemenin en etkili yolu iyi bir örnek olmaktır. Küçük beyaz yalanlar bile olsa yalan söylemekten kaçının ve sinsi davranışlarda bulunmayın. Çocuklarınız size iyi bir örnek teşkil etmek için size bakıyorlar.

Popüler Konu:  Çocuğum sayıları ne kadar iyi anlamalı?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu